Cob

Cob je prírodný materiál pozostávajúci z hliny, piesku, voľných stebiel slamy, vody a občastne aj zeminy.

Cob je požiaruvzdorný, odolný voči zemetraseniu a zároveň nám dáva lacnú alternatívu k bežne používaným stavebným materiálom. Táto stavebná metóda je pravdepodobne tá najenviromentálnejšia na svete. Každžý z materiálov je voľne dostupný v samej prírode, recyklovateľný a takisto aj po dožití nepredstavuje žiadny ekologicky-nebezpečný odpad.

 
 
 

Voľba správneho zloženia hliny

Dobrá hlina je základom zmesi a konkrétne pri Cobe veľmi dôležitá. Zatiaľ čo plnivo (prach piesok a štrk) nemenia svoju veľkosť, hlina, ako pojivá zložka sa pri vysíchaní zmršťuje. Z tohoto dôvodu je podstatné, aby stavebná hlina nebola príliš ílovitá. Výsledný cob by po vyschnutí dopraskal a mohol vytvoriť diery. Avšak, ak by bola hlina chudobná, pravdepodobne by nevytvorila dostatočne pevnú štruktúru. Preto je dôležité pri stavbe dodržať Ideálny je pomer.

10 - 20 % - íl (veľkosť zrna menšia ako 0,002mm)

10 - 20 % - prach (veľkosť zrna je medzi  0,002 až 0,08mm)

25 - 30 % - piesok (veľkosť zrna je medzi  0,08 až 5mm)

30 - 40 % - štrk (veľkosť zrna je väčšia ako 5mm)

Zistiť ideálny pomer nám pomôže niekoľko testov.

Jednoduchý test pohľadom - Najlepšie začať s testvaním ihneď pri zdroji a to pohľadom a pocitom, aký z daného materiálu máme. Toto je asi jednoduchšie pre aspoň trochu skúseného staviteľa, rozpoznať vlastnosti hliny.

Test guľou - Podstatou tohoto testu je možnosť zistiť, ako ílovitá je hlina. Z kusu hliny vytvarujeme malú guľu a ostrým nožon je prerežeme na dve polovice. Ak nám povrch ostal kalný, jednotvárny znamená to, že hlina je piesčitá. Lesklý povrch indikuje hlinu ílovitú.

Test s pohárom - Tento test nám napovie zloženie stavebnej hliny. Veľký sklenený pohár naplníme z jednej tretiny hlinou a zo zvyšných 2/3-tín vodou a uzavrieme s viečkom. Pohár v rukách poriadne mixujeme, až kým sme si istý, že celá zmes je dokonale premiešaná. O hodinu neskôr miešanie zopakujeme a následne pohár uložíme na kľudné miesto na minimálne 8 hodín. Jednotlivé usadené vrstvy nám ukážu pomer. Na spodku budú usadené najväčšie častice (štrk, piesok), ďalej prach, potom íl a na vrchu voda s prípadnými nečistotami plávajúcimi na povrchu.

Skušobná stena - Pred každým začiatkom je vhodné vyskúšať si, ako sa daný materiál správa. Stavbou malej steny ako testovacieho prvku nič nepokazíme, naopak, neskôr možeme stenu rozdrviť a zrecyklovať.

 
 
 
 

Miešanie

Existuje niekoľko spôsobov, ako miešať cob. Pri rozhodovaní záleží na danom mieste, dostupnému náradiu a veľkosti projektu. Cob je ťažký materiál a tak je podstatné pri stavbe plánovať. Cob vydrží dlho, je ho možne namiešať ráno a použiť poobede. Za pomoci slamených balíkov a plachty si vytvoríme priestor pre namočenie hliny. Hlinu zvyčajne močíme niekoľko dní pred použitím. Ideálny pomer pre cob je: 8 častí hliny, 1 až 3 časti vody a 1 časť voľnej slamy

Miešanie nohami - Ujistite sa, že ste v dobrej kondícii =)  Vodou pokropíme miesto, kde budeme miešať a rozprášime tenku vrstvu slamy (približne 1/3 z celkoveho množstva) ako prvú, aby sme zabránili lepeniu sa hliny o plachtu. Pridáme primerané množstvo hliny a asi polovicu z celkového množstva vody. Je vhodné použiť hrable a lopaty na prvotné premiešanie. Prevráďte celú zmes zodvihnutím plachty vždy z inej strany a nohami zmes mixujte. Do zmesi pridáme zvyšné časti a celý proces opakujeme až kým nieje cob hotový.

Miešanie za pomoci traktora, alebo bágra - Táto metóda používa traktor, rýpadlo alebo báger (kolesá, nie nástroje) na premiešanie veľkého množstva zmesi za pomerne krátky čas (približne jednu tonu za hodinu) zvyčajne pri väčších projektoch. Ako prvé opäť kropíme (vodou namočíme) miesto, kde budeme mix premiešavať a ako prvé rukami rozdrobíme približne polovicu celého množstva voľnej nasekanej slamy na ktorú ukladáme hlinu (najlepšie za pomoci pracovnej lyžice bágra) Pridáme 3/4 množstva vody a vozíme sa po zmesi dopredu a dozadu približne 20-krát. Následne zmes obraciame (znovu využijeme lyžicu) a pridáme zvyšné časti. Proces opakujeme, až kým nemáme hotovú zmes cobu.

Miešanie so zvieraťom - Tradične si staviteľia pri miešaní zmesí pomáhali dobytkom, napríklad za pomoci takého býka. Svedčia o tom staré cobové budovy s obsahom chlpov a iných častí zvierat. Odporúča sa vytvoriť veľký kruh, a naplniť ho hlinou slamou a samozrejme vodou. V publikácii "Cob building" od Jane Schofield a Jill Smallcombe dokonca autori uvádzajú, že počas noci nehali troch býkov na zmesi cobu a ráno bol mix dokonalý.

Miešanie v miešadle - V prípade, že máme k dispozícii miešačku, môžeme si ušetriť nemalú námahu, ale aj sa pripraviť o srandovné tanečné kreácie vytvárané tanečníkmi miešajúcimi cob svojimi vlastnými nohami. Tak isto si buďme istý, že stroj nám síce pomôže, ale za to si vypýta minimálne 2kW elektrickej energie v hodine a zahrá nám "krásny" monotónny zvuk miešania. =)  Ak nám to nevadí, tak hor sa do hľadania vhodného miešadla. Na naše účely je vhodná iba tzv. cyklónová miešačka s núteným obehom (cyklónka), nakoľko dokáže mixovať aj suchšie zmesi.

články boli prevzaté zo spriatelenej stránky www.organica.name