Trstina

Trstina

 

Trstinové rohože

Pre svoju pevnosť, tvarovú stálosť a odolnosť voči hnilobe majú široké uplatnenie pri tepelnej a zvukovej izolácii striech, priečok, či obvodových múrov. Zlisovaná trstina do rohoží hrúbky 2,5 alebo 5 cm sa spája drôtom. Takto vytvorené rohože majú vynikajúce zvukoizolačné a tepelnoiizolačné vlastnosti. Nakoľko tento materiál dokáže nasávať a odovzdávať množstvo vlhkosti, čiže je difúzne otvorený (priedušný) používa sa pri stavbe konštrukcií najmä v spojení s hlinenými materiálmi. Konvenčne často trstinu vídame v ponuke ako dekoračné trstinové pletivá.

 

Trstina dnes...

Materiály rastlinného pôvodu nie sú na stavbách žiadnou novinkou. Skôr naopak, v minulosti bolo ich použitie častejšie. Trstina je tradičná strešná krytina, ktorá dávnejšie bola na Slovensku bežne používaná, najmä v oblasti dunajskej nížiny. Bola voľne dostupná a veľa ľudí ovládalo prípravu strechy s touto krytinou. Ľudia si v zime sami nakosili trstinu, vytriedili, zaviazali a spracovali do strechy. Doteraz majú budovy pokryté trstinovou krytinou veľmi zaujímavý regionálny architektonický výraz.

                                                  

Pred pár rokmi ľudia znovu objavili tento typ krytiny a začali ju používať už nielen na rekonštrukciu historických objektov,ale postupne aj na novostavbách. Trstinová strecha spĺňa aj tie najnáročnejšie technické požiadavky. Je vhodná na vytváranie zložitých tvarov strechy, nasleduje každý oblúk a záhyb strechy. Na rozdiel od všetkých ostatných krytín je schopná plniť všetky tepelnoizolačné, zvukoizolačné a hydroizolačné funkcie, je plne recykloveteľná a zdravotne neškodná. Budovy pokryté trstinou sú v zime lacnejšie vykurovateľné a v lete je v nich príjemný chládok. Použítím trstiny ako krytiny je zabezpečená vrchná izolácia budovy. Samozrejme sa používa aj pri zastavaných povalových priestoroch. Tu je postačujúca samotná hrúbka trstinovej strechy ako izolácia, oproti ostatným krytinám, kde je potrebné použiť dostatočnú izoláciu na držanie optimálnych podmienok.

 

Základné rady ako na trstinové strechy

Uplatnenie trstinových stešných systémov je veľmi široké, napríklad pri výstavbe rodiných domov, chát, pri prestavbe starších domov, stavbe garáží,prístreškov,
rotúnd, záhradných altánkov či hospodárskych budov.Pri použití tejto krytiny je dôležité dodržať zopár zásad:

  • kvôli dlhšej životnosti trstinovej krytiny treba spraviť spád strechy čo naviac strmým, aby zrážky rýchlejšie stiekli zo strechy
  • vyberte si remeselníka-pokrývača, ktorý pekne a dôkladne pracuje.Zle pokrytá strecha bude mať krátku životnosť a nebude estetická
  • na pokrývanie strechy trstinou by sa mala použiť len kvalitná trstina,ktorej jednotlivé vlákna nie sú moc hrubé a nie sú zapliesnené
  • hrúbka krytiny je zvyčajne 25 až 40cm
  • z času na čas odstránte mach - inak bude udržiavať vlhkosť
  • k trstinovej streche by sa nemal sadiť strom s veľkou, hustou  korunou, aby nedržal tieň a padajúce listy zasa mokro.

 

Tepelná izolácia trstinovými doskami

Ľudia opätovne prehodnocujú možnosti širšieho uplatnenia tradičných prírodných materiálov. Bežné moderné materiály síce zjednodušili a urýchlili stavebný proces, no niektoré sú problematické z hľadiska vytvárania nezdravého prostredia. Uvoľňujú škodliviny, majú problematické difúzne a vlhkostno-regulačné vlastnosti, zaťažujú elektroklímu.

Trstinové dosky sa používajú na tepeľnú izoláciu budôv. Ich výhoda spočíva najmä v prievzdušnosti, prirodzenosti materiálu, ľahkej aplikácii a masívnosťi.

Prievzdušnosť materiálu zabezpečí vetranie steny pod izolácou, odsajú prípadnú vlhkosť od stien a následne ju vyparujú. Svojou prirodzenosťou tento materiál nám zabezpečí vytvoriť zdravé prostredie pre bývanie. Omietajú sa bežným spôsobom.

 

Panely sa vyrábajú v rozmeroch /v x š/:

  • 1,0 x 1,0;
  • 1,25 x 1,0;
  • 1,50 x 1,0;
  • 1,75 x 1,0;
  • 2,0 x 1,0 m - všetky s hrúbkou 4 cm.

Technické parametre:

  • - hmotnosť 7,36 kg/m2 (+ 10%)
  • - objemová hmotnosť cca 195 kg/m3
  • - izolačný koeficient :0,052 W /mk

 

 

Príprava trstiny

Trstina je ťažko dostupná, rastie v povodiach a močiaroch. Kosíme ju od decembra do februára, keď zamŕza. K bezpečnej práci potrebujeme dostatočne hrubý ľad, aby sme sa nepretrhly. Používame stroje, ktoré sú špeciálne vytvorené na kosenie a zviazanie trstiny. K viazaniu používame sisalový motúz, ktorý je tiež prírodný materiál. Po nakosení trstinu sušíme na skládke na pevnej pôde – na brehu, nakladané do kužeľa. Asi po mesiaci sa začína triedenie. Z nakosenej trstiny sa „vyčeše“ burina a listy. Ako krytina na strechy sú najvhodnejšie najtenšie, ktratšie kusy /do dĺžky asi 180cm/. Dlhšie kusy nevyhadzujeme – používame ich na dekoračné účely. Trstinu zviažeme do silno utiehnutých malých snopov, ktorých priemer je okolo 20cm.
 

Pokrývanie s trstinou

Krytinu pripevňujeme na klasické laty a kontralaty s prierezom 5x3 cm a so štandardnou vzdialenosťou 30 až 35 cm, podľa plánovanej hrúbky krytiny. Na dosiahnutie požadovanej hrúbky trstinovej vrstvy potrebujeme 10-13 snopov na m2. Pokrývanie trstinou robíme ručne, rovnomerným „prišívaním“ snopov. Začína sa od spodného, odkvapového radu a postupuje sa nahor, pritom každy rad sa zvlášť pripevní ku konštrukcii. Rovnomernosť povrchu dosiahneme ubíjaním končekov trstiny, vyrovnávaním a česaním. Postupne sa vytvorí spád strechy, oblúky pri oknách či iné zložité tvary. Požiadavky na zaujímavé tvary sú čoraz väčšej škály zo strany objednávateľov.


    Detaily rohov a polôh okolo okien a oblúkov sú náročné aj pre rutinovaného majstra. Ukončenie pri hrebeni môže byť rôzne. Používa sa trstinové dosky, drevené dosky alebo medený plech. Používanie trstinových dosiek je novotou. Ich výhodou je húževnatosť a stabilnosť, pričom spĺňajú všetky estetické požiadavky. Pri pokrývaní trstinou je dôležitý aj ten najmenší detail. Ten totiž môže významne obplyvniť konečný vzhľad, a najmä funkčnosť strechy.
 

Údržba a oprava trstinovej strechy

Pri nových trstinových strechách po dobu 7-10 rokov, keď sa vrstvy trstiny zjednotia, usadia, je odporúčané strechu dať si „prečesať“. Predĺži sa tým životnosť strechy a predíde väčším poškodeniam.

Spôsob opravy starých trstinových striech sa robí viacerými spôsobmi, závysí od typu a miery poškodenia. V niektorých prípadoch treba „prečesať, prebyť“, v iných až vymeniť vrchnú, zhnitú vrstvu trstiny.

 

 

Využitie trstiny v praxi

Táto fotogaléria je prázdna.

Članok vznikol v spolupráci s partnerskou stránkou www.trstinovastrecha.sk