"Samonosné" slamené balíky

Metóda stavania zo slamených balíkov, ako nosného prvku bola vynájdená v USA v Nebraske v 19-tom storočí. My túto metódu preferujeme pred všetkými ostatnými metódami stavania z prírodných materiálov. Najmä pretože táto metóda nám ponúka:

  • jednoduchosť  - možnosť tímovej práce na projekte a zdieľaní informácií je jednou z najväčších výhod stavby tohto typu, mnohokrát zažívame "kopec srandy" a podieľať sa pri výstavbe touto metódou vzkrz jej nenáročnosť môže aj úplný začiatočník bez akýchkoľvek skúseností
  • flexibilitu - slamené balíky vieme skracovať, vypilovať, nadpájať, tvarovať do požadovanej formy v podstate jednoducho a rýchlo
  • perfektné izolačné vlastnosti - stavba zo slamených balíkov ponúka mnoho výhod tohto difúzneho, zdravého a perfektne izolačného materiálu
  • jedno z najekologickejších variánt - pretože na výrobu balíkov nevynakladáme veľké množstvo energie a často sa práve slama považuje za odpadný produkt
  • nízka cena - je tak jednoduché si prepočítať množstvo približne 600 balíkov na malý rodinný dom cenou na Slovensku stále dostupnou v rozmedzí od 1 do 2 Euro za balík a porovnať to z akoukoľvek inou stavebnou metódou, či už konvenčnou, alebo alternatívnou  =)

 

Pri tejto technike slamené balíky prenášajú váhu strechy do základov bez nutnosti použitia akejkoľvek inej konštrukcie. Sú navzájom spájané akoby navzájom sa prekrývajúce veľké tehly. Základom tejto metódy sú dva skoro identické drevené vence, umiestnené na spodku a na vrchu balíkov, ktoré po naukladaní a spojení sa navzájom sťahujú, čím slamené balíky stláčajú do jedného celku - steny.

Slamené balíky ako výplň

V tejto metóde sa zvyčajne postaví drevená, železná, no niekedy dokonca aj betónová konštrukcia, ktorá zároveň prenáša váhu strechy do základov budovy. Balíky sú jednoducho vkladané ako izolácia, ktorích uchytávanie môže byť rôzne. Buď to laťovaním - šikmím ukladaním vedľa seba umiestnených tenkých drevených latí, uchytávanie motúzom, alebo dosť populárna Tom Rijvenová metóda, kde sa už pri návrhu stavby presne počíta s počtom balíkov a nasledne každý jeden je po umiestnení na svoju pozíciu je stlačený a uchytávaný dvoma paralelne idúcimi laťami. 

Táto metóda patrí medzi najrozšírenejší spôsob stavania tzv. "Slameného domu" nakoľko najmä architekti uprednostňujú konvenčné postupy, pri ktorých nemusia danú tému študovať do hĺbky a spoliehajú na už zabehnuté metódy stavania, ako napríklad nosná konštrukcia z dreva.

 

Existuje mnoho typov stavania z balíkov, ktoré v sebe kombinujú nápady z rôznych metód, alebo sa použijú nové nápady. Úplne jednoducho použitie slamy ako stavebného materiálu nám umožňuje byť vynaliezavý. Napríklad je možné postaviť dobre izolované samonosné steny zo slamených balíkov na severnej strane domu a skombinovať to s drevenou konštrukciou so slamenými balíkami ako výplňovým materiálom zo strany južnej.

 

články boli prevzaté zo spriatelenej stránky www.organica.name