Kameň

Prírodný kameň ako stavebný materiál je znovupoužiteľný a je v každej lokalite typický podľa miestneho výskytu. Má vysokú objemovú hmotnosť (2.500-3.000 kg/m3), čo z neho robí perfektný akumulátor tepla. Vplyvom vnútorného pevného spojenia minerálnych častíc môžu kamene prenášať veľké zaťaženia a tlaky. Ich tvrdosť je výhodná pri vysokých konštrukčných nárokoch, ako napríklad piliere, obklady fasád, alebo dlažby. Prírodný kameň sa dnes ťaží a spracúva podobne ako pred storočiami, pričom ťažkú manuálnu prácu nahradili stroje. Ťažba vyžaduje málo primárnej energie pri získavaní surovín pri povrchovej ťažbe, každé ďalšie spracovanie až po brúsenie a leštenie je však energeticky náročné.

Existujú veľké rozdiely v rámci každého z horninových typov spôsobené osobitným obsahom minerálov a geologickými podmienkami, a zatiaľ čo každý kameň je možné použiť pre stavbu, každý z nich má svoje obmedzenia, ktoré z nich robí viac či menej vhodné pre rôzne účely. Žula, pieskovec a vápenec môžu byť použité pre vybudovanie steny, ale napríklad bridlica je vhodná iba pre strechy a podlahy. Niektoré druhy žuly môžu obsahovať minerálne soli, ktoré sa rozpadávajú, kde vonkajší povrch kameňa opadne, bridlice môžu obsahovať škodlivé minerály, ktoré sa pôsobením ovzdušia štiepia.a pieskovec môže byť príliš porézny a krehký pre nosné štruktúry. Pochopenie, ako vznikly kamenné materiály nám hovorí, ako môžu byť použité v stavbách, aké sú ich obmedzenia, a ako budú vyzerať v priebehu času.

Magmatický kameň

Stuhnutá hornina tzv. magmatit je tvrdý neporézny kameň tvorený z pomalého ochladenia roztavenej magmy. V dôsledku spomaleného procesu chladnutia v hlbokých vrstvách zeme sú minerálne častice vytvárajúce ich štruktúru vykryštalizované. Najlepším príkladom je Granit - Žula.
Granit, napriek tomu, že sa na povrchu môže vyskytovať pomerne často, na vonkajšie, obkladové kamenárske účely nemôže byť použitý vždy. Granit totiž býva často narušený, hlavne popraskaný v dôsledku tektonických procesov, čo má za následok, že sa drobí a je nemožné z neho vylomiť väčší celistvý blok. Pre svoju odolnosť sa granit využíva ako stavebný kameň, obkladový a dekoračný kameň (väčšie bloky ako základy stavieb, menšie úlomky ako štrk).

 
 
 

Sediment - usadenina

Ľahká a pomerne porézna hornina vytvorená z vyvretých, stuhnutých a hlbinných hornín, ktoré sa usadili vo vrstvách väčšinou na morskom dne. K ich vzniku však mohli prispieť aj minerálne časti odumretých morských živočíchov. Najlepšie príklady sú pieskovec a vápenec.

Pieskovec - Relatívne vysoká porozita a priepustnosť pieskovcov má za následok, že sa v nich často hromadí vzlínavá zemská  vlhkosť alebo voda a tým sa kameň stáva nevhodným pre použitie na základy. Vhodný je v exteriéri na ako dotvorenie fasád, soklov, múrov, alebo stĺpov. V interiéri sa používa na dekorácie stien. Využiť sa dá aj ako podlahovú plochu.

Vápenec - Vďaka jeho relatívnej mäkkosti je dobre opracovateľný, tak sa často využíva ako obkladový kameň na budovy. Problémom je však aj jeho reaktivita s kyselinami, čo sa prejavuje poškodením fasád budov kyslými dažďami. Po tepelnej úprave - vypálení a zahasení aj ako vápno.

 
 
 
 

Metamorfyt

Premenný nerast, tvrdý a neporézny kameň vytvorený od sedimentu, ktorý bol zmenený intenzívnym teplom a tlakom v zemských hĺbkach. Najlepšie príklady sú mramor a bridlica.

Mramor - Jeho použitie v stavebníctve je všeobecne známe, ako kúpeľňové či kuchynské pracovné dosky, umývadlá, obklady stien a kozubov, dlažby, schody, parapety. Jeho schopnosť tieniť geoaktívne zóny je už dnes skoro úplne zabudnutá. Kedysi sa pod základy ukladali kusy mramorových kameňov ako tienidlo.

Bridlica - V minulosti sa používali ako strešná krytina i tabuľky na písanie. Bridlica má vynikajúce izolačné vlastnosti a ako prírodný materiál neškodí životnému prostrediu. Jej asi najväčšou prednosťou je vzhľad. V interiéri sa využíva najmä ako obklad ku krbom alebo do kúpeľní. V exteriéri je výborným a užitočným doplnkom fasád. Sokel s prírodnej bridlice si všimne každý. Takisto sa ňou obkladajú ploty alebo vstupy do objektov.


Viac tu: https://www.organica.name/materialy/kamen/
Vytvorte si vlastné stránky zadarmo: