Slama ako stavebný materiál

História

Simonton House, Purdum, Nebraska, 1908Myšlienka stavania zo slamy môže na prvý pohľad vyznieť naivne, ale pritom tradičné kultúry z celého sveta vedia už oddávna oceniť slamu, trávu alebo trstinu ako cenné stavebné materiály a v kombinácii s hlinou a drevom ich používali po stáročia na budovanie prístrešia. Prvá stavba so slamených balíkov sa datuje medzi roky 1896 a 1897 v Sand Hills v Nebraske (obrázok vľavo), kedy s príchodom parnej energie bolo možné slamu stlačiť a zviazať. Škola bola myslená len ako dočasné riešenie, no netrvalo dlho a ľudia si všimli izolačných vlastností slamených balíkov. Prisťahovalci začali slamené balíky používať pri výstavbe domov v regiónoch chudobnom na drevo.

 

Burritt Museum, Huntsville, Alabama, 1938Neskôr sa stavanie zo slamených balíkov rozšírilo po severnej Amerike, Kanade a Novom Mexiku.  Na obrázku vpravo je múzeum Burritt v Alabame, 1938. V 50.-tych až 80.-tych rokoch minulého storočia sa do popredia dostali iné, ,,konvenčné" stavebné materiály a slama zapadla prachom. Znovuobjavenie slamy, ako stavebného materiálu nastalo až v 80.-tych rokoch 20.-teho storočia, kedy sa vďaka novinovým článkom a niekoľkým knižným publikáciám dostala táto metóda znovu do povedomia ľúdí. V 90.-tych rokoch nastal rýchly nárast informácií v médiách a uskutočnilo sa mnoho kurzov zameraných na slamené konštrukcie. V roku 1991 bol v Novom Mexiku postavený prvý slamený dom so stavebným povolením. 

Slamené stavanie je ešte stále mladým stavebným oborom, ale každodenne sa vyvíja. Z historických aj súčasných príkladov je zrejmé, že je možné stavať trvácne slamené konštrukcie, ale je ešte mnoho vecí, ktoré je treba rozvinúť o tom, ako sa tento materiál správa v rôznych podmienkach a klimatických pásmach.

Slovensko sa nachádza v miernom klimatickom pásme a preto je tu slama najvhodnejším z prírodných materiálov.

 

Výroba balíkov

Slamené balíky sú vyrobené z dutých stebiel obilnín, ktoré sú v mnohých oblastiach považované za odpad. Kdekoľvek, kde sa pestuje pšenica, žito, jačmeň, ovos, či ryža je z ekologického aj ekonomického hľadiská rozumné využiť slamu na stavanie. Pri výrobe samotných balíkov nie je najdôležitejší druh použitej slamy, ale stroj, akým sú zbalíkované. Tento musí byť schopný slamu preložiť a stlačiť, aby boli balíky dostatočne pevné a vhodné na stavbu.

 

Výhody slamených balíkov

  • Krása a pohodlie - Hrúbka a jemné krivky slamených balíkov ovplývajú špeciálnym charakterom a krásou. V kombinácii so svojou vysokou izolačnou hodnotou a priedušnosťou, tieto steny vytvárajú celkový pocit pohodlia.
  • Jednoduchá konštrukcia - Stavanie z balíkov je menej fyzicky náročné ako pri použití iných materiálov. Mnohých ľudí odrádza stavba z konvenčných materiálov, pretože sa na takú prácu necítia dostatočne kvalifikovaní. Stavanie so slamou umožňuje zapojenie širokej verejnosti aj bez predchádzajúcich skúseností alebo zručnosti. Potrebné skúsenosti sa dajú získať na niekoľkodňovom kurze alebo môže majiteľ na svojej stavbe pracovať pod vedením lektora, so svojimi priateľmi či známymi.
  • Izolačné vlastnosti - Izolačné vlastnosti materiálu sa hodnotia pomocou tepelného odporu R, ktorý charakterizuje prechod tepla medzi stenami. Čím väčšia je hodnota R, tým lepšie materiál izoluje. Prevrátenou hodnotou R je tepelná vodivosť U (U=1/R), ktorá uvádza ako rýchlo teplo prechádza cez materiály. Tepelná vodivosť sa udáva vo Wattoch na meter štvorcový na Kelvin [W/(m2*K)] a platí, čím menšia hodnota tým lepšie. Pre porovnanie, tepelná vodivosť slamenej steny o hrúbke 450mm je U= 0.13 [W/(m2*K)], sklenená vata pri hrúbke 50 mm má U= 0.12 [W/(m2*K)], tehla o hrúbke 400mm má U=0.25 [W/(m2*K)], betón o hrúbke 300mm U=0.55 [W/(m2*K)].
  • Enviromentálne prínosy - Stavanie zo slamy môže priniesť výhody tam, kde je slama prebytočným materiálom. Napríklad v Kalifornii sa každú jeseň spáli takmer milión ton slamy z ryže, čo vyprodukuje viac oxidu uhoľného a sadzí ako produkcia elektrickej energie v celom kalifornskom štáte. Rastúce množstvo slamy sa spaľuje tiež v Európe a v Mexiku.
  • Trvaloudržateľnosť - Na rozdiel od drevnej hmoty, slama vyrastie v priebehu jedného roka v úplne trvaloudržateľnom produkčnom systéme.
  • Seizmická odolnosť - V oblastiach s výskytom zemetrasení stavby z hliny, tehál alebo kameňa predstavujú nebezpečenstvo. Povaha balíkov, ich flexibilita a pevnosť, sú ideálne pre návrhy domov v regiónoch so seizmickou činnosťou.
  • Nízke stavebné náklady - Celková cena stavby sa odvíja od mnohých faktorov. Veľkosť stavby, použité materiály, náklady na pracovnú silu...Slama prináša mnohé výhody hlavne samostaviteľom, konštrukcia stien nie je náročná na čas, nákupná cena balíkov je relatívne nízka. Izolačné vlastnosti slamy majú tiež výrazný vplyv na vykurovanie domu. 
  • Životný cyklus stavby - Ľudia si často  neuvedomujú, koľko odpadu vznikne pri výrobe, či samotnej stavbe a aká je likvidácia starých stavieb pre životné prostredie náročná. Pri stavaní z prírodných materiálov sa tieto môžu vždy vrátiť do prírodného cyklu, kde sa rozpadnú a poskytnú tak živiny pre vznik nových materiálov.Takisto energia potrebná na výrobu a preprevu balíkov  nie je pri uvedomelom plánovaní stavby vysoká. Po uplynutí času používania stavby sa táto môže jednoducho zdemolovať a ponechať na rozklad v prírode. Takže stavba sa takpovediac ,,zkompostuje".

 

články boli prevzaté zo spriatelenej stránky www.organica.name