Ubíjaná hlina

Taktiež nazývaná "Rammed Earth" je technológia ubíania hliny do lešenia. Hlinu s prirodzenou zemskou vlhkosťou zhutňujeme do vodiaceho debnenia z drevených dosák, prípadne iných monolityckých dielcov. Tým, že sa steny stavajú bezprostredne, je táto metóda časovo menej náročná, ako výroba a murovanie z nepálených tehál. Konštrukcia však dlhšie vysychá a sprievodným javom je zmršťovanie. Typické steny z ubíjanej hliny sú hrubšie ako 30-35cm.

Pre ubíjanie preferujeme piesčitú hlinu, aby bolo eliminované zmršťovanie. Hlinu je potrebné dokonale očistiť od zeminy (organickej humusovitej vrchnej časti pôdy) a od kameňov väčších ako 5cm. Či je hlina vhodná na stavbu, alebo nie nám pomôže zistiť jednoduchý test. Vytvoríme si malú hrudku z hliny prirodzene pôdnej vlhkosti a z výšky asi 1,5m ju spustíme na tvrdý rovný povrch. Ak sa rozsype, tak je pre naše účely príliš piesčitá, chýba jej lepiva zložka - íl. Ak sa rozpadne na niekoľko kusov, je táto pre nás optimálna a piesčité i ílovité zložky sú v ideálnom pomere. Ak sa hrudka nerozpadne, ale namiesto toho iba zdeformuje, znamená to, že hlina je príliš ílovitá a nevhodná.

Podľa potreby je možné hlinu vlhčiť a pridávať do nej prímesy. Slamenú rezanku, plevy, piliny, štrk, piesok. Pri príprave sa na vrstvu hliny nasypú prísady a hmotu prepracujeme hrablami a motykami. Cieľom je, aby boli rozdrobené všetky hrudy, aby bola hmota rovnorodá a prísady rovnomerne premiešané. Miešanie je možné aj v miešačke (v cyklónovej - s núteným obehom). Prepracovaná zmes sa nechá minimálne 24Hod. odležať, aby sa vyrovnala vlhkosť hmoty. Zodpovedajúcu vlhkosť zistíme tak, že z hmoty odoberieme hrudku do dlane a silno stlačíme. Hrudka by mala ostať zlepená. Následne stlačením palca by sa hrudka mala rozsypať. Ak je príliš suchá a tak sa nám nepodarí ju sformovať do hrudky, ak je príliš vlhká, nerozpadne sa po stlačení palcom. Dovhlčenia a dosušenie zaminy je treba vykonávať opatrne, aby sme zaistili rovnakú vlhkosť v celom množstve pripravovanej hmoty.

Proces ubíjania hliny do debnenia

Základové murivo bolo v tradičnom staviteľstve z kameňa. Jeho optimálna výška je 50cm nad úrovň terénu, aby bolo murivo chránené pred vzlínajúcou vlhkosťou zo zeme a pred odrážajúcou sa daťďovou vodou a roztápajúcim sa snehom. Bednenie musí byť veľmi pevné, aby pri ubíjaní nedošlo k prehybom. Do bednenia sa postupne sypú vrstvy hliny v hrúbke okolo 10 až 12cm. Pri hutnení vybračným zhutňovačom, može byť hrúbka vrstvy aj 15 až 20cm. S ubíjaním sa nezačína na koncoch stien debnenia, ale v strede, odkiaľ potom postupujeme k obom koncom. Výška násypov hmoty by mala byť rovnomerná (horná plocha vrstvy hliny má byť rovná) Hlina sa ubíja najprv pozdĺžne a potom priečne. Vysychanie obvodových múrov trvá v závislosti od počasia a hrúbky muriva minimálne 1 mesiac, avšak na úplné vyschnutie ja potrebná doba 2 až 3 mesiace. Z tohto dôvodu sa odporúča konštrukciu omietať až na ďalší rok na jar, aby sme zvyšnú vlhkosť v murive neuzavreli.

 

články boli prevzaté zo spriatelenej stránky www.organica.name